Sluneční brýle

Jak již vyplývá z názvu, hlavní funkcí slunečních brýlí je ochrana před slunečními paprsky. Jejich funkčnost splňují zatmavená skla a jsou estetickým a typickým doplňkem k opalování u moře, ale jsou vhodné při jakémkoli pobytu venku. Také v zimě chrání před ostrým sluncem na horách. Moderní sluneční brýle se dnes vyrábějí v různých barevných provedeních a tvarech, staly se módním doplňkem a symbolem pro mnoho profesí. Zrak bychom si měli chránit celoročně, jelikož vzrůstá řada vážných onemocnění způsobených slunečním zářením.
UV filtr a skupiny propustnosti světla
Sluneční brýle rozdělujeme do 5 normalizovaných filtrů. Filtr můžete nalézt na stranici společně se symbolem CE (splnění evropských norem).
Kategorie rozdělujeme od 0 do 4:
Kategorie UV filtru 0
Tato kategorie označuje čiré čočky. Brýle s těmito čočkami se používají, když je zamračeno, pro jízdu na kole nebo při lyžování. Slouží jako ochrana proti větru či mrazu.
0 – propustnost světla: 80 – 100%
Kategorie UV filtru 1
Nazýváme ji také kategorie rozjasňujících čoček. Jsou to čočky žluté nebo oranžové. Brýle s tímto filtrem využijete hlavně při lyžování a jízdě na kole, když je zamračeno nebo se stmívá. Kromě ochranné funkce navíc rozjasňují okolí při snížené viditelnosti.
1 – propustnost světla: 43 – 80%
Kategorie UV filtru 2
V této kategorii najdeme klasické světle hnědé čočky. Oceníte je při neostrém slunci, využívají se pro běžné nošení a brýle s těmito čočkami mohou sloužit i jako doplněk při jarních nebo podzimních slunečných dnech. Brýlové čočky se slunečním filtrem 2 jsou vhodné také pro řízení, a to zejména v prostředí, v němž dochází k častému střídání slunečního svitu a stínu.
2 - propustnost světla: 18 – 43%
Kategorie UV filtru 3
Do této kategorie spadají čočky, které jsou jednoznačně nejpoužívanější během léta. Hodí se jak na každodenní nošení, tak pro sportovní aktivity. Jejich předností je, že vás dostatečné ochrání před ostrým slunečním svitem.
3 - propustnost světla: 8 – 18%
Kategorie UV filtru 4
Na brýle s tímto slunečním filtrem narazíte většinou jen ve specializovaných obchodech. Chrání zrak horolezců nebo lidí, kteří se pohybují v prostředí s extrémně ostrým sluncem (pouště nebo ledové či sněhové pláně). Tyto brýle se nesmí používat při řízení automobilu.
4 - propustnost světla: 3 – 8% - pro extrémní podmínky
Polarizační filtr
PolarizacePolarized Glasses |
Polarizace úzce souvisí s tématem oslnění. K oslnění dochází, pokud se v prostoru nalézá zdroj, který svým zářením narušuje zrakovou pohodu.Světlo se prostorem šíří od zdroje všemi směry a zároveň dochází k odrazům od lesklých ploch. Tím, že se paprsky šíří prostorem neorganizovaně a vytváří v místech odrazu další nekontrolované zdroje, dochází k oslnění. Díky polarizačnímu filtru se však k oku dostávají pouze světelné vlny (paprsky) jedné roviny, čímž je oslnění eliminováno. Jaké výhody mají polarizační brýle?Snižují nepříjemné oslnění.
|
Fotochromatické – samozabarvující se brýle
Fotochromatické brýle, jsou brýle jejichž čočky reagují na světlo tak, že se zabarvují, nebo naopak odbarvují. Nejčastěji tyto čočky reagují na neviditelné UV záření a fungují tak pouze v otevřeném prostoru. Díky technickému pokroku jsou dnes již na trhu také fotochromatické brýlové čočky, které reagují na viditelné spektrum světla a dokáží se tak zabarvit i za sklem, nejčastěji uvnitř vozu. Asi nejznámější jsou fotochromatické čočky Transitions® stejnojmenné americké firmy Transitions optical. Na trhu jsou však také fotochromatické čočky nové generace – Sensity®, vyvinuté a prodávané japonskou firmou HOYA. |
|
Jak fotochromatické brýle (brýlové čočky) vlastně fungují?Na povrchu každé samozabarvující se brýlové čočky je tenká vrstva obsahující malé krystaly halogenidů stříbra, které tmavnou, pokud jsou vystaveny světlu. Jde o stejný princip, na jakém pracovaly původní fotografické materiály. Na rozdíl od filmů je ztmavnutí brýlových čoček vratný proces. Jakmile dojde ke snížení intenzity světla, brýlové čočky se opět stávají bezbarvými. Moderní fotochromatické brýlové čočky obsahují místo stříbrných sloučenin, sloučeniny na bázi molekul uhlíku. Takové sloučeniny jsou pak rychlejší jak v zabarvení, tak v odbarvení. Proces zabarvení probíhá v řádech několika sekund, proto aby Vaše oči byly chráněny co možná nejrychleji pro vystavení slunečním paprskům a škodlivému UV záření a dosahuje intenzity až 85 % Odbarvení trvá déle a je zpravidla rozděleno do dvou úseků. V prvním se čočka odbarví velmi rychle na intenzitu, která Vám umožní orientaci ve vnitřním prostoru bez slunečního svitu. Druhá fáze, do úplného odbarvení, pak trvá mnohem déle, v řádech několika minut a brýlová čočka se při ní odbarví až na konečných cca 7 %. Výhody fotochromatických brýlí
Nevýhody fotochromatických brýlí
|
REVO Lenses
https://www.tetadrogerie.cz/clanky/krasa/oblicej/bryle-zvyrazni-vase-rysy-vyberte-si-je-spravne |