Skip to main content

Dětské brýle

Výběr dětských brýlí bývá pro řadu rodičů problematické a velmi často se výběr kvalitních brýlí pro děti podceňuje. Rodiče mnohdy vybírají obroučky dle jejich vzhledu nebo výhodné ceny, vždyť z nich „vyrostou“. Často si neuvědomují, že brýle nosí jejich děti, ne samotní rodiče a vzniká při výběru řada chyb. Zejména malé dítě se dívá na svět zespoda nahoru. V případě, že brýle nejsou dostatečně široké a oblé, nedívá se skrz ně, ale přes horní okraj obrouček. Je třeba počítat také s častější nutností oprav než u dospělých. Dětské brýle dnešní výrobci vyrábějí z odolných, pružných a zdravotně nezávadných materiálů. Brýlové čočky, tloušťka, materiály, to všechno je potřeba při výběru zvážit. Brýle musí dobře sedět, proto je nutné najít takový model, který odpovídá anatomii hlavy dítěte.

Důležitá fakta o ochraně dětských očí

Děti jsou vystaveny ultrafialovému (UV) záření více než dospělí.

Děti obvykle tráví podstatně více času venku než dospělí, jsou tedy škodlivému UV záření vystavení déle. Dětské oko má menší schopnost přirozené filtrace UV záření a vysokoenergetického viditelného světla (HEV), to způsobuje, že do dětského oka pronikne více škodlivého záření než u dospělého člověka. Bohužel, mnoho rodičů si stále neuvědomuje význam dětských slunečních brýlí. Podle průzkumu, uskutečněného v roce 2012 americkou společností The Vision Council, uvedlo 74 % dospělých Američanů, že nosí sluneční brýle pro ochranu před UV zářením, ale pouze 58 % vyžaduje, aby je nosily také jejich děti.

Jak vybrat vhodné dětské sluneční brýle?

Velké a mohutné brýle, které nejsou pohodlné na nošení, mohou vytvářet problémy při výběru dětských brýlí. Při výběru dětských slunečních brýlí je proto velmi důležité věnovat pozornost nejen jejich ochranným vlastnostem, ale také názoru dětí na to co se jim líbí. Pokud se jim budou jejich nové sluneční brýle líbit a budou s v nich cítit dobře, budou je rádi a často nosit.

  • obruba slunečních brýlí by měla být přiléhavá a dostatečně pružná.

  • kvalitní sluneční brýle jsou označeny nálepkou nebo štítkem, garantujícím ochranu před UVA a UVB zářením.

  • sluneční brýle musí dobře sedět na nose a dobře kopírovat obličej.

  • kvalitní sluneční brýle kupujte u renomovaných prodejců, ať už v očních optikách, specializovaných sportovních obchodech, nebo v ověřených e-shopech.

  • pokud si nejste jisti kvalitou ochrany zakoupených brýlí, v každé kvalitní oční optice Vám je na požádání rádi zkontrolují.


Kvalitní sluneční brýle jsou důležité pro všechny věkové kategorie a zde je několik důvodů proč:


  • slunce je největším zdrojem UV záření a modrého světla, produkuje 100x více modrého světla než vnitřní osvětlení.

  • kumulativní účinky modrého světla v průběhu celého života zvyšují riziko poškození sítnice.

  • intenzita UV záření a modrého světla se zvyšuje s nadmořskou výškou o 8 % každých 300 výškových metrů.

  • 50 % celkové dávky UV záření, které vstřebáme za celý život, dosahujeme ve věku do 18 let.

Dětské sluneční brýle

Co všechno bychom měli brát v úvahu při výběru kvalitních dětských slunečních brýlí.
100 % UV ochrana je důležitá
Existují dva typy ultrafialových paprsků, které mohou poškodit oči: UVA a UVB. Pro dostatečnou ochranu očí by měly sluneční brýle pro děti blokovat 100 % UVA i UVB.
Ochrana proti modrému světlu (HEV)
Podobně jako UVA záření, může i vysokoenergetické světlo (HEV) proniknout hluboko do oka a zvýšit riziko poškození sítnice. Zatímco dospělí jsou vystavení modrému světlu hlavně při práci s počítačem, dětem hrozí vyšší riziko v přírodě. Sluneční brýle pro děti by tedy měli blokovat nejen 100 % UVA a UVB ale také co možná nejvíce modrého světla.
Barevný odstín slunečních brýlových čoček
Tmavší barevné odstíny brýlových čoček nemusí ještě nutně znamenat větší ochranu. Brýlové čočky mohou blokovat 100 % UV a velkou část modrého světla v jakémkoliv odstínu, závisí to na jejich vlastnostech.
Kdy by měli děti začít nosit sluneční brýle?
ideální doba je mezi 2,5 až 3 roky věku dítěte. V tomto věku již není problém sehnat brýle, které budou dítěti dobře sedět i na malém obličeji.

čerpáno z modernioptika.cz
autor článku: Pavel Macenauer
foto: shutterstock