Skip to main content

Brýle jako módní doplněk, který zvýrazní přirozenou krásu

Pokud jsou pro vás brýle spíše nutností a chcete, aby vám co nejméně zasahovaly do obličeje, vsaďte na vrtaná skla – brýle bez obrouček se hodí pro lidi s velkou nebo nějakým způsobem asymetrickou hlavou. „Nenápadně nápadně“ pak působí alternativa v podobě průhledných plastových obrouček, díky kterým si mohou dovolit výraznější tvar brýlí i ti, kteří si mysleli, že na něj nemají dost odvahy ani ideální rysy obličeje.

Nezapomínejte ani na barvu

Co se týče barevnosti brýlí, záleží hodně na osobnosti. Pokud si nejste jisti, dejte na výběr barvy podle emoční škály – některá barva vám nemusí slušet nebo ji prostě jen nemáte rádi. Stejně tak se některé barvy mohou „tlouct“ s barvou vašich očí či vlasů: zelenoocí lidé by měli vybírat jinou než červenou barvu obrouček a rusovlásky by zase měly dát pozor na výraznou zelenou. „Barvu očí ale i osobitý styl mohou zvýraznit samozabarvovací skla, která jsou dostupná i v odstínech jantarové nebo bleděmodré,“ více zde, jak zvýraznit vaše přirozené rysy. Je to navíc možnost, jak mít univerzální brýle na léto. Sluneční brýle lze samozřejmě udělat i v dioptrické variantě, a to včetně zrcadlových skel.

Tvar Obličeje

Pro ženy s oválným obličejem máme dobrou zprávu: stejně jako v případě účesů vám sedne téměř vše. Můžete si tedy dovolit si s výběrem pohrát. Naopak oválné tvary brýlí se skvěle hodí pro čtvercový tvar obličeje. Obličej, který je širší v lícních kostech a směrem k bradě se zužuje, má trojúhelníkový tvar. Takovému typu nejvíce sluší brýle s jemnými obrubami. Vyhýbejte se brýlím, které mají výraznou horní linku, ta by vrchní část obličeje ještě rozšířila. Ženy s kulatým obličejem by se měly zaměřit na to, aby obličej opticky zúžily. Sáhněte proto po hranatých obroučkách. Naopak se vyhýbejte příliš malým brýlím a těm kulatým, ty váš obličej ještě více zakulatí. Pokud máte delší špičatou čelist a širší čelo, váš obličej má srdcovitý tvar. Vyzkoušejte silné, nebo naopak velmi tenké obroučky. Dolní obruba by měla být nenápadná.

Jak vybrat správné brýle

Velmi módní jsou teď černé plastové obroučky – a v módě asi ještě dlouho zůstanou. Tato barva je velmi univerzální. Umí zvýraznit světlý obličej se světlými vlasy a dodat vážnější, serióznější vzhled či podtrhnout pánský styl s krátkým účesem. U černovlásek naopak mohou působit až nenápadně a velmi přirozeně. Pokud si na černou netroufáte nebo je na vás příliš výrazná, zvolte jiný tmavý tón – hnědá dokáže obličej doslova rozsvítit. Podobně funguje i želvovina, která už pár let ovlivňuje trendy v brýlích, nebo „odvážnější“ odstíny tmavě okrové či teplé tmavě zelené. Světlé tóny jako krémová, béžová nebo pudrově růžová váš obličej naopak zjemní a působí velmi přirozeně.

Stylové brýle ukážou světu vaši osobnost

Na závěr nutno dodat, že ani pro výběr brýlí neexistují přesně daná pravidla. Na každou osobnost lze nasadit tvar brýlí. A záleží jen na vás, zda tu svou budete chtít spíše zvýraznit či potlačit, nebo naopak dát vyniknout vašemu vnitřnímu výraznému já, které neumíte nebo nechcete vyjadřovat jinak. Brýle jsou vedle líčení, účesu a stylu oblékání skvělým a navíc jednoduchým způsobem, jak říct svému okolí, kdo jste.
Často to nejde hned napoprvé – jen zřídka si nasadíte brýle a okamžitě víte, že vám sedí. Pokud chceme investovat do drahých – ať už dioptrických, nebo slunečních – brýlí, není od věci navštívit optiku, kde vám umějí poradit, ale zároveň nejsou moc úzkoprsí a neřídí se jen tvarem obličeje a účesem, ale i vaší osobností, celkovým stylem a v neposlední řadě sebevědomím.
Velmi záleží na tom, kterou část své osobnosti chci vyjádřit. Vždycky mě fascinovalo, s jakou grácií a sebevědomím nosí Francouzky kulaté brýle – a to bez ohledu na tvar obličeje. Nebo Italky a jejich barevně i tvarově výrazné obroučky. Když je žena bohyně a nebojí se svou osobnost vyjádřit, může nosit téměř vše.