Skip to main content

Zvláštní typy čoček

Multifokální čočka se vyznačuje tím, že má různou ohniskovou vzdálenost. Tato skla umožňují čiré a ostré vidění na všechny vzdálenosti, brýle vypadají velmi elegantně. Tato multifokální skla se vyrábí i jako sluneční nebo samozabarvovací. Mohou se využít i jako pouhé čtecí brýle a odpadá tedy neustálé střídání brýlí. Jsou využitelné pro problémy se zaostřováním na blízko v brýlích na dálku. Předchůdcem multifokálních čoček jsou čočky bifokální – dělené a jejich vynálezcem byl Benjamin Franklin (Franklinův bifokál).

Fotochromatické čočky – mění automaticky své zabarvení podle intenzity UV záření, absorbují UVA a UVB záření. Existuje řada zabarvení, například v šedé a hnědé barvě, dále v odstínech žluté, oranžové, červené, fialové, růžovofialové, modré a zelené.

Asférické čočky – jsou až o 40% plošší než standardní brýlové čočky. Snižují soudkovitý efekt, vytvářejí dobrý estetický dojem a zkvalitňují přirozenost výhledu přes brýle.

Vysokoindexové čočky – jsou vhodné pro zákazníky s vyššími dioptrickými hodnotami. Použitím speciálních materiálů lze dosáhnout mnohem nižší hmotnosti čočky a snížit její středovou nebo okrajovou tloušťku až o 60%. Na čočky je pro větší komfort a kvalitu vidění nanášena antireflexní vrstva.