Skip to main content

Blue Blocker – Filtr modrého světla

Co je „Modré světlo“ ?

Modré světlo nabourává skrze oční sítnici přirozený biorytmus našich těl. Pokud večer sledujete film na notebooku, či surfujete na telefonu, světlo z displeje posílá do mozku signál, že není noc, ale den. Tělo se pak přestane chystat ke spánku a vy trpíte nespavostí, špatným spánkem, či dlouho usínáte. Během spánku tělo vytváří hormon melatonin, který je zodpovědný za hloubku a kvalitu spánku. Melatonin tělu pomáhá poznat, kdy máme být bdělí a kdy máme spát. Světelné zdroje produkci tohoto hormonu potlačují. Tělo pak neví, kdy má jak reagovat, trvá mu delší dobu, než se „vypne“ a uloží k odpočinku. Je-li vaším každodenním rituálem před spaním surfovat na internetu, vystavujete se riziku spánkové poruchy, depresím. Dopady na fyzické tělo jsou nasnadě: neschopnost koncentrace, zpomalený metabolismus, oslabení imunitního systému až po kardiovaskulární problémy.

V čem spočívá jeho nebezpečí?

Blue Blocker je název pro povrchovou úpravu nejčastěji na sklech dioptrických brýlích. Blue Blocker zabraňuje průniku modrého světla a vaše oči tak šetří před únavou způsobenou používáním digitálních zařízení – zejména sledováním monitoru, televize, tabletů, chytrých telefonů a dalších displejů. Citlivějším lidem může přemíra modrého světla způsobit nepříjemnou únavu očí, bolesti hlavy, rozostření zraku, syndrom suchého oka a také problémy se spánkem.

Trávíme velkou část dne používáním mobilních telefonů, počítačů…

Trávíme velkou část dne používáním mobilních telefonů, počítačů, nebo tabletů, které vysílají modré světlo, a dlouhodobé sledování obrazovek a displejů unavuje a dráždí naše oči. Tento problém má i odborný název: digitální únava zraku. Projevuje se unavenýma a zarudlýma očima na konci dne. Stav může být doprovázen lehkou bolestí hlavy a problémy s usínáním. Pokud trpíte obdobnými potížemi, může vám pomoci filtr modrého světla. Filtr absorbuje část modrého světla vycházejícího z digitálních přístrojů, a tak ulevuje unaveným očím. Pokud si u nás koupíte dioptrické brýle, můžete si vybrat skla s filtrem modrého světla, který blokuje až 20 % modrého světla.