Skip to main content
Např. CR-39 (nejpoužívanější), dále Trivexu a polykarbonátu. Tyto materiály snižují riziko rozbití, brýle jsou lehčí co do hmotnosti. Problémem je měkkost materiálu, jelkož plastové čočky se snaději poškrábou. Antireflexní vrstva snižuje odrazivost čoček ze všech materiálů, včetně minerálního skla. Výhody pro nositele brýlových čoček s antireflexní úpravou jsou menší únava očí při umělém osvětlení, práci na počítači a sledování televize, lepší výhled pro řidiče a navíc jde nositeli lépe vidět do očí, což má nezanedbatelný efekt na vzhled a přímou komunikaci. Standardním plastovým materiálem pro výrobu plastových brýlových čoček je allyldiglykokarbonát, známý také jako CR39.
Tento materiál byl objeven ve 40. letech 20. století chemiky z firmy Columbia Corporation (divize American Pittsburg Plate Glass company). Název CR39 je zkratka za anglických slov Columbia Resin a číslo 39 je označení úspěšné výrobní série. Polymer byl původně vyvinut pro vojenské účely. Teprve později (1955) byl tento materiál použit firmou LOS (Lentiles Opthtalmiques Speciales) pro výrobu brýlových čoček

Stranice

Při výběru brýlí je důležitá délka stranice, nesmí být ani moc dlouhá ani krátká. K čemu stranice také slouží je udáj o rozměru obruby udávaný v milimetrech a najdete jej právě na vnitřní straně stranice Vašich brýlí. Můžete jej snadno změřit i sami. Pravítkem změřte horizontálně délku od ohybu kloubu obruby po konec stranice. Standardně bývá hodnota délky stranice u brýlí dámských nebo pánských od 125 do 150 mm. U dětských brýlí je to od 115 do 140 mm.