• Home
  • Značky
  • A-Collection

A-Collection

Sluneční brýle

 


 

Sluneční brýle nabízejí především ochranu před nadměrným vystavením světlu. Nejrozšířenější ochrana je před ultrafialovým zářením, které má škodlivé účinky na oční čočku a rohovku. V krajních případech může dojít až k různým formám rakoviny očí. Chráněním  zlepšují vizuální pohodlí a jasnost zraku.

Jak již vyplývá z názvu, hlavní funkcí slunečních brýlí je ochrana před slunečními paprsky. Jejich funkčnost splňují zatmavená skla a jsou estetickým a typickým doplňkem k opalování u moře, ale jsou vhodné při jakémkoli pobytu venku. Také v zimě chrání před ostrým sluncem na horách. Moderní sluneční brýle se dnes vyrábějí v různých barevných provedeních a tvarech, staly se módním doplňkem a symbolem pro mnoho profesí. Zrak bychom si měli chránit celoročně, jelikož vzrůstá řada vážných onemocnění způsobených slunečním zářením.

UV filtr a skupiny propustnosti světla 

Sluneční brýle rozdělujeme do 5 normalizovaných filtrů. Filtr můžete nalézt na stranici společně se symbolem CE (splnění evropských norem). 

Kategorie rozdělujeme od 0 do 4:

Kategorie UV filtru 0

Tato kategorie označuje čiré čočky. Brýle s těmito čočkami se používají, když je zamračeno, pro jízdu na kole nebo při lyžování. Slouží jako ochrana proti větru či mrazu.
0 – propustnost světla: 80 – 100% 

Kategorie UV filtru 1

Nazýváme ji také kategorie rozjasňujících čoček. Jsou to čočky žluté nebo oranžové. Brýle s tímto filtrem využijete hlavně při lyžování a jízdě na kole, když je zamračeno nebo se stmívá. Kromě ochranné funkce navíc rozjasňují okolí při snížené viditelnosti.
1 – propustnost světla: 43 – 80%

Kategorie UV filtru 2

V této kategorii najdeme klasické světle hnědé čočky. Oceníte je při neostrém slunci, využívají se pro běžné nošení a brýle s těmito čočkami mohou sloužit i jako doplněk při jarních nebo podzimních slunečných dnech. Brýlové čočky se slunečním filtrem 2 jsou vhodné také pro řízení, a to zejména v prostředí, v němž dochází k častému střídání slunečního svitu a stínu.
2 - propustnost světla: 18 – 43%

Kategorie UV filtru 3

Do této kategorie spadají čočky, které jsou jednoznačně nejpoužívanější během léta. Hodí se jak na každodenní nošení, tak pro sportovní aktivity. Jejich předností je, že vás dostatečné ochrání před ostrým slunečním svitem.
3 - propustnost světla: 8 – 18%

Kategorie UV filtru 4

Na brýle s tímto slunečním filtrem narazíte většinou jen ve specializovaných obchodech. Chrání zrak horolezců nebo lidí, kteří se pohybují v prostředí s extrémně ostrým sluncem (pouště nebo ledové či sněhové pláně). Tyto brýle se nesmí používat při řízení automobilu.
4 - propustnost světla: 3 – 8% - pro extrémní podmínky

 

Více zde