Blue Blocker - Filtr modrého světla

Co je "Modré světlo" ?
V čem spočívá jeho nebezpečí?

Modré světlo nabourává skrze oční sítnici přirozený biorytmus našich těl. Pokud večer sledujete film na notebooku, či surfujete na telefonu, světlo z displeje posílá do mozku signál, že není noc, ale den. Tělo se pak přestane chystat ke spánku a vy trpíte nespavostí, špatným spánkem, či dlouho usínáte. Během spánku tělo vytváří hormon melatonin, který je zodpovědný za hloubku a kvalitu spánku. Melatonin tělu pomáhá poznat, kdy máme být bdělí a kdy máme spát. Světelné zdroje produkci tohoto hormonu potlačují. Tělo pak neví, kdy má jak reagovat, trvá mu delší dobu, než se „vypne“ a uloží k odpočinku.
Je-li vaším každodenním rituálem před spaním surfovat na internetu, vystavujete se riziku spánkové poruchy, depresím. Dopady na fyzické tělo jsou nasnadě: neschopnost koncentrace, zpomalený metabolismus, oslabení imunitního systému až po kardiovaskulární problémy.

BlueBlock05

Blue Blocker je název pro povrchovou úpravu nejčastěji na sklech dioptrických brýlích. Blue Blocker zabraňuje průniku modrého světla a vaše oči tak šetří před únavou způsobenou používáním digitálních zařízení – zejména sledováním monitoru, televize, tabletů, chytrých telefonů a dalších displejů.
Citlivějším lidem může přemíra modrého světla způsobit nepříjemnou únavu očí, bolesti hlavy, rozostření zraku, syndrom suchého oka a také problémy se spánkem.

Trávíme velkou část dne používáním mobilních telefonů, počítačů, nebo tabletů, které vysílají modré světlo, a dlouhodobé sledování obrazovek a displejů unavuje a dráždí naše oči. Tento problém má i odborný název: digitální únava zraku. Projevuje se unavenýma a zarudlýma očima na konci dne. Stav může být doprovázen lehkou bolestí hlavy a problémy s usínáním.

Pokud trpíte obdobnými potížemi, může vám pomoci filtr modrého světla. Filtr absorbuje část modrého světla vycházejícího z digitálních přístrojů, a tak ulevuje unaveným očím. Pokud si u nás koupíte dioptrické brýle, můžete si vybrat skla s filtrem modrého světla, který blokuje až 20 % modrého světla.

Sport a móda v jednom

Brýle jsou pomůcka pro korekci vidění, případně pro ochranu zraku.

Brýle se sestavují z pevné obruby, do které jsou upevněny buď čočky umístěné před očima člověka pro vizuální korekci (dioptrické brýle) nebo průhledné zornice pro oční ochranu. Moderní brýle jsou obvykle posazeny plastovimi sedýlky na nosu a stranicemi s obvykle plastovými koncovkami za boltce uší, které by měly kopírovat. Dioptrické brýle slouží ke korekci krátkozrakosti nebo dalekozrakosti, případně v kombinaci s korekcí vad oka jako je například astigmatismus

 Sluneční brýle

Je to typ ochranných brýlí, které mají zatmavená skla, aby chránily oči před jasným slunečním světlem. Jsou typickým doplňkem k opalování u moře, ale běžně se nosí po celé léto při jakémkoli pohybu venku a také v zimě pro ochranu před ostrým sluncem na zasněžených horách. Díky rozličným obroučkám a barevným odstínům fungují i jako výrazný módní prvek a statusový symbol, patří neodmyslitelně k některým profesím. Sluneční brýle mají zdravotní smysl zejména u dětí, které mají širší a průhlednější čočku než dospělý člověk a je u nich větší riziko poškození očí

Polarizační filtr

Polarizace úzce souvisí s tématem oslnění. K oslnění dochází, pokud se v prostoru nalézá zdroj, který svým zářením narušuje zrakovou pohodu. Světlo se prostorem šíří od zdroje všemi směry a zároveň dochází k odrazům od lesklých ploch. Tím, že se paprsky šíří prostorem neorganizovaně a vytváří v místech odrazu další nekontrolované zdroje, dochází k oslnění. Díky polarizačnímu filtru se však k oku dostávají pouze světelné vlny (paprsky) jedné roviny, čímž je oslnění eliminováno.    

                            

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       zdroj:wikipedia.org

Dětské brýle

Výběr dětských brýlí bývá pro řadu rodičů problematické a velmi často se výběr kvalitních brýlí pro děti podceňuje. Rodiče mnohdy vybírají obroučky dle jejich vzhledu nebo výhodné ceny, vždyť z nich „vyrostou“. Často si neuvědomují, že brýle nosí jejich děti, ne samotní rodiče a vzniká při výběru řada chyb. Zejména malé dítě se dívá na svět zespoda nahoru. V případě, že brýle nejsou dostatečně široké a oblé, nedívá se skrz ně, ale přes horní okraj obrouček. Je třeba počítat také s častější nutností oprav než u dospělých. Dětské brýle dnešní výrobci vyrábějí z odolných, pružných a zdravotně nezávadných materiálů. Brýlové čočky, tloušťka, materiály, to všechno je potřeba při výběru zvážit. Brýle musí dobře sedět, proto je nutné najít takový model, který odpovídá anatomii hlavy dítěte.

Důležitá fakta o ochraně dětských očí

Děti jsou vystaveny ultrafialovému (UV) záření více než dospělí.

Děti obvykle tráví podstatně více času venku než dospělí, jsou tedy škodlivému UV záření vystavení déle. Dětské oko má menší schopnost přirozené filtrace UV záření a vysokoenergetického viditelného světla (HEV), to způsobuje, že do dětského oka pronikne více škodlivého záření než u dospělého člověka.

Bohužel, mnoho rodičů si stále neuvědomuje význam dětských slunečních brýlí. Podle průzkumu, uskutečněného v roce 2012 americkou společností The Vision Council, uvedlo 74 % dospělých Američanů, že nosí sluneční brýle pro ochranu před UV zářením, ale pouze 58 % vyžaduje, aby je nosily také jejich děti.

Jak vybrat vhodné dětské sluneční brýle?

Velké a mohutné brýle, které nejsou pohodlné na nošení, mohou vytvářet problémy při výběru dětských brýlí. Při výběru dětských slunečních brýlí je proto velmi důležité věnovat pozornost nejen jejich ochranným vlastnostem, ale také názoru dětí na to co se jim líbí. Pokud se jim budou jejich nové sluneční brýle líbit a budou s v nich cítit dobře, budou je rádi a často nosit.

  • obruba slunečních brýlí by měla být přiléhavá a dostatečně pružná.
  • sluneční brýle musí dobře sedět na nose a dobře kopírovat obličej.
  • kvalitní sluneční brýle jsou označeny nálepkou nebo štítkem, garantujícím ochranu před UVA a UVB zářením.
  • kvalitní sluneční brýle kupujte u renomovaných prodejců, ať už v očních optikách, specializovaných sportovních obchodech, nebo v ověřených e-shopech.
  • pokud si nejste jisti kvalitou ochrany zakoupených brýlí, v každé kvalitní oční optice Vám je na požádání rádi zkontrolují.

Kvalitní sluneční brýle jsou důležité pro všechny věkové kategorie a zde je několik důvodů proč:

  • slunce je největším zdrojem UV záření a modrého světla, produkuje 100x více modrého světla než vnitřní osvětlení.
  • kumulativní účinky modrého světla v průběhu celého života zvyšují riziko poškození sítnice.
  • intenzita UV záření a modrého světla se zvyšuje s nadmořskou výškou o 8 % každých 300 výškových metrů.
  • 50 % celkové dávky UV záření, které vstřebáme za celý život, dosahujeme ve věku do 18 let.

Dětské sluneční brýle

Co všechno bychom měli brát v úvahu při výběru kvalitních dětských slunečních brýlí.

100 % UV ochrana je důležitá

Existují dva typy ultrafialových paprsků, které mohou poškodit oči: UVA a UVB. Pro dostatečnou ochranu očí by měly sluneční brýle pro děti blokovat 100 % UVA i UVB.

Ochrana proti modrému světlu (HEV)

Podobně jako UVA záření, může i vysokoenergetické světlo (HEV) proniknout hluboko do oka a zvýšit riziko poškození sítnice. Zatímco dospělí jsou vystavení modrému světlu hlavně při práci s počítačem, dětem hrozí vyšší riziko v přírodě. Sluneční brýle pro děti by tedy měli blokovat nejen 100 % UVA a UVB ale také co možná nejvíce modrého světla.

Barevný odstín slunečních brýlových čoček

Tmavší barevné odstíny brýlových čoček nemusí ještě nutně znamenat větší ochranu. Brýlové čočky mohou blokovat 100 % UV a velkou část modrého světla v jakémkoliv odstínu, závisí to na jejich vlastnostech.

Kdy by měli děti začít nosit sluneční brýle?

ideální doba je mezi 2,5 až 3 roky věku dítěte. V tomto věku již není problém sehnat brýle, které budou dítěti dobře sedět i na malém obličeji.

čerpáno z modernioptika.cz
autor článku: Pavel Macenauer
foto: shutterstock



Módní brýle

Klíčové je v tomto případě znát svůj tvar obličeje. Vyberte si nový kousek podle našeho návodu. Nejprve tu máme základní pravidla bez ohledu na to, jaký tvar obličeje máte. Horní kraj brýlí by měl kopírovat obočí, neměl by ho přesahovat. Dejte si pozor i na to, abyste měli správnou šířku nosníku, ta určuje pohodlí nošení a správnou pozici brýlí.

BRÝLE ZVÝRAZNÍ VAŠE RYSY. VYBERTE SI JE SPRÁVNĚ

Pro ženy i pro muže platí stejné pravidlo
Kulaté, hranaté, nebo brýle bez obrouček, barevné, nebo nenápadné? Jak vybrat správné brýle, které se vám budou hodit k očím a tvaru obličeje, které zvýrazní vaše rysy?

Tvar Obličeje

Pro ženy s oválným obličejem máme dobrou zprávu: stejně jako v případě účesů vám sedne téměř vše. Můžete si tedy dovolit si s výběrem pohrát.
Naopak oválné tvary brýlí se skvěle hodí pro čtvercový tvar obličeje.
Obličej, který je širší v lícních kostech a směrem k bradě se zužuje, má trojúhelníkový tvar. Takovému typu nejvíce sluší brýle s jemnými obrubami. Vyhýbejte se brýlím, které mají výraznou horní linku, ta by vrchní část obličeje ještě rozšířila.

Ženy s kulatým obličejem by se měly zaměřit na to, aby obličej opticky zúžily. Sáhněte proto po hranatých obroučkách. Naopak se vyhýbejte příliš malým brýlím a těm kulatým, ty váš obličej ještě více zakulatí.
Pokud máte delší špičatou čelist a širší čelo, váš obličej má srdcovitý tvar. Vyzkoušejte silné, nebo naopak velmi tenké obroučky. Dolní obruba by měla být nenápadná.

 

 

Oblicej

Brýle jako módní doplněk, který zvýrazní přirozenou krásu

Pokud jsou pro vás brýle spíše nutností a chcete, aby vám co nejméně zasahovaly do obličeje, vsaďte na vrtaná skla - brýle bez obrouček se hodí pro lidi s velkou nebo nějakým způsobem asymetrickou hlavou. „Nenápadně nápadně“ pak působí alternativa v podobě průhledných plastových obrouček, díky kterým si mohou dovolit výraznější tvar brýlí i ti, kteří si mysleli, že na něj nemají dost odvahy ani ideální rysy obličeje. 

Nezapomínejte ani na barvu

Co se týče barevnosti brýlí, záleží hodně na osobnosti. Pokud si nejste jisti, dejte na výběr barvy podle emoční škály – některá barva vám nemusí slušet nebo ji prostě jen nemáte rádi. Stejně tak se některé barvy mohou „tlouct“ s barvou vašich očí či vlasů: zelenoocí lidé by měli vybírat jinou než červenou barvu obrouček a rusovlásky by zase měly dát pozor na výraznou zelenou. „Barvu očí ale i osobitý styl mohou zvýraznit samozabarvovací skla, která jsou dostupná i v odstínech jantarové nebo bleděmodré,“ více zde, jak zvýraznit vaše přirozené rysy. Je to navíc možnost, jak mít univerzální brýle na léto. Sluneční brýle lze samozřejmě udělat i v dioptrické variantě, a to včetně zrcadlových skel.

Velmi módní jsou teď černé plastové obroučky – a v módě asi ještě dlouho zůstanou. Tato barva je velmi univerzální. Umí zvýraznit světlý obličej se světlými vlasy a dodat vážnější, serióznější vzhled či podtrhnout pánský styl s krátkým účesem. U černovlásek naopak mohou působit až nenápadně a velmi přirozeně. Pokud si na černou netroufáte nebo je na vás příliš výrazná, zvolte jiný tmavý tón – hnědá dokáže obličej doslova rozsvítit. Podobně funguje i želvovina, která už pár let ovlivňuje trendy v brýlích, nebo „odvážnější“ odstíny tmavě okrové či teplé tmavě zelené. Světlé tóny jako krémová, béžová nebo pudrově růžová váš obličej naopak zjemní a působí velmi přirozeně.

Stylové brýle ukážou světu vaši osobnost

Na závěr nutno dodat, že ani pro výběr brýlí neexistují přesně daná pravidla. Na každou osobnost lze nasadit tvar brýlí. A záleží jen na vás, zda tu svou budete chtít spíše zvýraznit či potlačit, nebo naopak dát vyniknout vašemu vnitřnímu výraznému já, které neumíte nebo nechcete vyjadřovat jinak. Brýle jsou vedle líčení, účesu a stylu oblékání skvělým a navíc jednoduchým způsobem, jak říct svému okolí, kdo jste.

Často to nejde hned napoprvé – jen zřídka si nasadíte brýle a okamžitě víte, že vám sedí. Pokud chceme investovat do drahých – ať už dioptrických, nebo slunečních – brýlí, není od věci navštívit optiku, kde vám umějí poradit, ale zároveň nejsou moc úzkoprsí a neřídí se jen tvarem obličeje a účesem, ale i vaší osobností, celkovým stylem a v neposlední řadě sebevědomím.

Velmi záleží na tom, kterou část své osobnosti chci vyjádřit. Vždycky mě fascinovalo, s jakou grácií a sebevědomím nosí Francouzky kulaté brýle – a to bez ohledu na tvar obličeje. Nebo Italky a jejich barevně i tvarově výrazné obroučky. Když je žena bohyně a nebojí se svou osobnost vyjádřit, může nosit téměř vše.

čerpáno z drogerieteta.cz